Tipy na výlet

Předhradí – Hrad Rychmburk, založen kolem roku 1300. Rodiště známého českého básníka Adolfa Heyduka s jeho bustou na staré hospodě u hlavní silnice. V obci též socha sv. Judy Tadeáše z roku 1723, rychmburksousoší Kalvárie se sochami sv. Josefa a sv. Jana Nepomuckého.

Toulovcovy maštale – Toulovcovy maštale jsou přírodní oblastí borových lesů a pískovcových skal. Oblast vyhledávaná k aktivní rekreaci. Nádherné prostředí sdružilo okolní obce do mikroregionu Toulovcovy maštale, v jejíž blízkosti byly postaveny již čtyři rozhledny a síť cyklostezek.

Zderaz – Mezi největší zajímavosti obce patří zdejší pískovcové skalní obydlí i místní muzeum zaměřené na historii obce. Taktéž tu najdeme kapličku z 19. století a kousek za obcí najdeme i přírodní rezervaci Pivnice, což je pískovcový kaňon s velkým množstvím skalních tunelů, jeskyní, převisů a výskytem vzácných rostlin a živočichů. V obci je také známé rekreační středisko Renospond s možnosti koupání.

Nové Hrady – se zámkem z 18. století, kterému se přezdívá “ České Versailles“ . Lze se zde projít velkým parkem, projít Křížovou cestou od kostela ( sv. Jakuba – barokní z r. 1724) ke zbytku hradu Boží dům.

Skuteč – město s historií vázanou především k výrobě obuvi a zpracování kamene, o kterém se lze dozvědět více ve zdejším muzeu. Na náměstí je možno vidět Mariánský sloup se sochami Panny Marie Neposkvrněné, Sv. Václava, Sv. Ludmily, Sv. Josefa a Sv. Floriána. Najdeme tady i dva kostely, pomník zde doživšího Františka Rubeše, pomník obětem 2. světové války a třetího odboje, Tomáškův rodný dům a spoustu jiných zajímavých míst k navštívení. K volnočasovým aktivitám lze doporučit návštěvu místního koupaliště,multifunkční sportovní haly nebo každoročních koncertů a divadelních představení.

Ležáky – osada, kterou 24. června 1942 vypálili nacisté a její obyvatele zavraždili. Dnes je zde památník, kde jsou půdorysy původních domů a pietní místo.